چطور می‌توانیم رایحه مناسب خود را پیدا کنیم؟

چطور می‌توانیم رایحه مناسب خود را پیدا کنیم؟

در یک دنیای ایده‌آل، رایحه مناسب هر شخص که از آن استفاده می‌کند مثل یک نشانه یا امضا به او تعلق دارد و با این رایحه در خاطر دوستان و عزیزان خود به یاد می‌ماند. در پاسخ به این سوال که چگونه رایحه مناسب خود را پیدا کنیم، بهترین جواب این جمله است: «عطری را انتخاب کنید که بوی آن را دوست دارید». شاید ساده بنظر برسد اما همانطور که از قدیم گفته‌اند «در مسافرت مقصد مهم نیست، بلکه لذت بردن از مسیر اهمیت دارد.»، در سفری که برای انتخاب عطر مناسب‌تان دارید باید دقت کنید که کدام رایحه برای شما لذت‌بخش‌تر است. در این مطلب قصد داریم چند نکته در این‌باره را با هم بررسی کنیم.

بهترین نت های عطر و ادکلن

هربار فقط سه رایحه را امتحان کنید

در ابتدا اگر واقعا نمی‌دانید چه بویی را دوست دارید، عطرهای مختلف را امتحان کنید، اما اکتشافات خود را به سه بار در هر مرتبه محدود کنید.

ابتدا با بوهای سبک شروع کنید

آقای لوبی«Luby» کارشناس عطر و ادکلن  می‌گوید: بهتر است با رایحهٔ دریایی یا مُشک شروع کنید؛ ۵۰ درصد مردم حتی نمی‌توانند بوی مُشک را تشخیص دهند. رایحه‌ٔ مُشک برای خوش‌بو کردن لباس‌ها بسیار مناسب است. رایحهٔ دریایی هم باعث خنک‌تر شدن بوی عطر می‌شود.

به یک رایحه پایبند باشید

اگر به یک رایحهٔ خاص پایبند بمانید، به مرور باعث افزایش جذابیت شما می‌شود. آقای «شومات» عطر ساز معروف می‌گوید: وقتی عطری را امتحان می‌کنم، آن را به قسمت آرنج تا مچ دستم می‌مالم. از آنجا که این مناطق به‌طور مداوم شسته نمی‌شوند، هر ۲۰ دقیقه یا هر ساعت بوی آن را چک می‌کنم تا متوجه شوم که از این عطر خوشم می‌آید یا نه.

اگر عطرهای رایج را دوست ندارید، خیلی به خودتان سخت نگیرید

ممکن است بوییدن یک رایحهٔ جدید مثل عود احساس خوبی به شما ندهد، این لزوما بدان معنا نیست که شما بوی عود را دوست ندارید؛ ممکن است رایحهٔ آن برای مغزتان غریبه باشد و نیاز به یادگیری این بو داشته باشد.

عطری که بو می‌کشید را به خوبی درک کنید

این کار به شما کمک می‌کند که به سراغ عطرهای جدیدتر و بیشتری بروید تا رایحه مناسب را پیدا کنید.

رایحه قهوه را اصلا بو نکنید

دانه‌های قهوه در بیشتر عطر فروشی‌ها پیدا می‌شوند. معمولا بعد از هربار بوییدن یک رایحهٔ تازه فروشنده از شما می‌خواهد که دانه‌های قهوه را بو کنید، در واقع این یک حقه است و اصطلاحا باعث «ریست» شدن سیستم بویایی شما می‌شود.

رایحهٔ عطر را بعد از گذشت ۴ ساعت دوباره بو کنید

شاید شنیده باشید که مردم درباره «نتهای بالایی» و «نت‌های میانی» یک عطر صحبت کنند. به گفتهٔ لوبی و شومات«عطرها مانند موجودات زنده‌ای هستند که به مرور تکامل می‌یابند». نت‌های بالایی یا اولیه حدودا ۲۰ دقیقه ماندگاری دارند و اولین رایحه‌ای هستند که شما در یک عطر حس می‌کنید؛ نت‌های میانی یا ثانویه ماندگاری بیشتری دارند و حدود ۴ ساعت دوام می‌آورند.

نت در عطر و ادکلن به چه معناست؟

چطور می‌توانیم رایحه مناسب خود را پیدا کنیم؟

نت‌ها در صنعت عطر سازی به موادی گفته می‌شوند که رایحه‌ها را به‌وجود می‌آورند، مثل نت‌های بالایی یا اولیه (مرکبات، اسطوخودوس و …)، نت‌های میانی (دارچین، یاسمن و …) و نت‌های پایه (وانیل، مشک و …).

  • نت‌های اولیه: این نت‌ها لایهٔ بالایی عطر را تشکیل می‌دهند. به عبارت دیگر، نت‌‌ اولیه همان رایحه‌ای است که بلافاصله بعد از پاشیدن عطر تشخیص می‌دهید.
  • نت‌های میانی: نت‌های میانی مانند قلب عطر عمل می‌کنند. این نت‌ها برای حفظ رایحه اصلی عطر نقش بسیار مهمی دارند و به آن عمق بیشتری می‌دهند.
  • نت‌های پایه: این نت‌ها به کمک نت‌های میانی، پایه و اساس اصلی عطر را تشکیل می‌دهند تا عمق رایحهٔ آن بیشتر شود. در ضمن نت‌های پایه به حفظ رایحه‌های سبک‌تر هم کمک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید