تفاوت عطر و ادکلن در چیست؟ ۰ تا ۱۰۰ همه آنچه باید پیش از خرید بدانید

تفاوت عطر و ادکلن در چیست؟ قبل از خرید بخوانید!

یکی از مسائلی که احتمالا شما هم با آن برخورد کرده‌اید، تفاوت عطر و ادکلن با یکدیگر است! این مسئله مخصوصا زمانی بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرد که شما برای خرید عطر و ادکلن به یک فروشگاه تخصصی عطر مراجعه کرده باشید! در این فروشگاه‌ها معمولا اصطلاحات و مطالب جالبی در مورد عطر وجود دارد که اگر آن‌ها را یاد بگیرید، بدون شک در خرید خود می‌توانید هوشمندانه تر عمل کنید!

قبل از ادامه این مطلب و توضیح در مورد تفاوت عطر و ادکلن، بهتر است به این اشتباه رایج اشاره کنیم که پرفیوم تنها برای عطرهای زنانه به کار نمی‌رود و ادکلن مختص عطرهای مردانه نیست! پس اگر تابحال این باور را داشتید، آن را رها کرده و وارد بخش بعدی محتوا شده و اطلاعات خود راجع به این موضوع را افزایش دهید. با آی پرفیوم همراه باشید.

پرفیوم (PERFUME) چیست؟

پرفیوم‌ها عطرهای هستند که از حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد از روغن اصلی عطر تشکیل شده‌اند! معمولا کسانی که از پرفیوم‌ها استفاده می‌کنند، تجربه ماندگاری بالای عطر را با خود یدک می‌کشند! شما می‌توانید از پرفیوم در صبح‌ها استفاده کرده و مطمئن باشید که تا بعد از ظهر، همچنان بوی عطر می‌دهید. (البته شرایط آب و هوایی را باید در نظر گرفت.)

این نوع عطرها با قیمت بالاتری نسبت به سایر عطرها در بازار موجود هستند و ماندگاری در حدود ۶ الی ۸ ساعت دارند. اگر به دنبال ماندگاری هستید و بودجه کافی در اختیار دارید، خرید پرفیوم را به شما توصیه می‌کنیم.

ادوپرفیوم‌ها چه هستند؟

ادوپرفیوم‌ها چه هستند؟

ادوپرفیوم‌ها یا همان  EAU DE PERFUM اصطلاح فرانسوی دیگری در مورد عطرهاست! تفات عطر و ادکلن‌ها در این رابطه به این معناست که تولید کننده ادوپرفیوم حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد از روغن اصلی عطر در تولید آن استفاده کرده‌است. این موضوع باعث می‌شود که ماندگاری یک ادو پرفیوم در حدود ۴ یا ۵ ساعت باشد

قیمت یک ادوپرفیوم یا عطر با درصد خلوص ۱۵ تا ۲۰ درصد نسبت به پرفیوم‌ها پایین تر بوده، اما از سایر عطرها قیمت بالاتری دارد.

ادوتویلت چیست؟ EDT یا ادوتویلت با ماندگاری ۴ یا ۵ ساعته

EAU DE TOILETTE در واقع به عطرهایی اطلاق می‌شود که دارای درصد خلوص ۷ تا ۱۵ درصد هستند. این دسته از عطرها با ماندگاری حدود ۴ ساعته، انخاب مناسبی برای کسانی هستند که بیشتر بر روی نت‌های آغازین عطر خود تمرکز دارند. قیمت ادوتویلت‌ها نسبت به ادوپرفیوم و پرفیوم ارزان تر بوده و به مراتب درصد ماندگاری پایین تری هم دارد.

ادکلن چیست؟ تفاوت ادکلن با عطرهای ذکر شده چیست

حالا که با دو نوع رایج عطر آشنا شدید، نوبت آن رسیده که با ادکلن و تفاوت آن با پرفیوم‌های ذکر شده آشنا شوید! ادکلن‌ها یا به اختصار EDC (EAU DE COLONGE)  در واقع نوعی کم غلضت عطرها حساب می‌شوند که تنها حدود ۲ تا ۷ درصد از روغن اصلی عطر در آن‌ها به کار رفته‌است.

درصد خلوص بسیار پایین این نوع عطرها باعث ماندگاری به شدت پایین آن‌ها شده‌است که نتیجه آن هم، قیمت نسبتا پایین آن‌ها نسبت به پرفیوم و ادوپرفیوم است. در داخل ایران، باورهای غلطی در مورد این عطرها با ماندگاری حدود ۲ ساعته وجود دارد که تصور می‌کنند، مختص تنها مردان هستند.

در واقع بسیاری از مردان و زنانی که قصد خرید یک عطر بسیار خوشبو یا گران قیمت را برای یک مهمانی خاص دارند، می‌توانند با خرید ادکلن آن عطر در هزینه‌های خود صرفه جویی کرده و در مدت زمان دو ساعته عطر بسیار خوشبو باشند.

ادکلن چیست؟ تفاوت ادکلن با عطرهای ذکر شده چیست

تفاوت عطر و ادکلن به صورت خلاصه

اگر قسمت‌های بالایی را مطالعه کرده باشید، متوجه شدید که تفاوت عطر و ادکلن در واقع همان تفاوت درصد خلوص یک عطر است! هرچقدر که یک عطر خلوص بیشتری داشته باشد، گران قیمت تر بوده و ماندگاری بیشتری خواهد داشت. از طرفی هرچقدر که درصد خلوص یک عطر پایین تر باشد، ماندگاری و قیمت آن کاهش پیدا می‌کند.

عطر یا پرفیوم به تولیداتی اطلاق می‌شود که حداقل ۱۵ درصد روغن عطر را دارا هستند و ادکلن‌ها به عطرهایی اطلاق می‌شود که نهایتا ۷ درصد از روغن اصلی عطر در آن‌ها به کار رفته‌است. توصیه می‌کنیم که قبل از خرید عطر یا ادکلن، حتما به این موضوع  یعنی میزان ماندگاری توجه داشته باشید.

نتیجه‌گیری: خرید عطر و ادکلن مناسب

بدون شک برای خرید عطر و ادکلن شما به اطلاعات جامع تر و کامل تری نیاز دارید. شما باید بدانید که عطر چیست، ادکلن چیست، کدام برند آن را تولید کرده و چه ترکیباتی در آن به کار رفته‌است. شما باید به شخصیت خود هم در این موضوع توجه کنید و عطری را خریداری کنید که متناسب با ویژگی‌های فردی شما باشد.

نظر شما در مورد تفاوت عطر و ادکلن چیست؟ چه تجربه یا اطلاعات مفیدی در این زمینه دارید؟ شما می‌توانید جواب این سوالات را در بخش نظرات با ما و دیگر افراد به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید