تفاوت میان عطر، ادکلن، ادوپرفیوم و ادوتویلت در چیست؟

 تفاوت میان عطر، ادکلن، ادوپرفیوم و ادوتویلت در چیست؟

اگر شما از علاقه مندان به تهیه و خرید عطر هستید حتما با ورود به مغازه های عطر فروشی نام های عجیب و غریبی به گوشتان خورده است! این نام ها که اکثرا فرانسوی بوده باعث ایجاد سردرگمی در میان خریداران عطر شده است که در این قسمت سعی نموده ایم به معرفی و بررسی این موارد بپردازیم و شما را برای همیشه با تفاوت میان عطر، ادکلن، ادوپرفیوم و ادوتویلت آشنا کنیم.

 تفاوت میان عطر، ادکلن، ادوپرفیوم و ادوتویلت

 

در همین ابتدا قصد داریم یک نکته حائز اهمیتی را عنوان کنیم، همه شما با نام های عطر، ادکلن، پرفیوم، ادوپرفیوم و… آشنا هستید و حتما برای یک بار هم که شده به صورت تصادفی نام آن ها به گوشتان خورده است. واژه پرفیوم (Perfume) طبق باور های غلطی که وجود دارد عموما برای خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد که این موضوع همان طور که اشاره نمودیم کاملا غلط می باشد و مختص خانم ها و گروهی از آن ها نیست! بلکه آقایان نیز می توانند از آن ها استفاده کنند.

البته در کنار واژه پرفیوم (Perfume)، واژه ادکلن نیز صرفا برای آقایان مورد استفاده قرار می گیرد که این موضوع نیز تنها یک باور اشتباه در میان جوامع عمومی می باشد. به هرحال ما در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی  تفاوت میان عطر، ادکلن، ادوپرفیوم و ادوتویلت بپردازیم و شما را با ویژگی های منحصر به فرد هر کدام آشنا کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

 تفاوت میان عطر، ادکلن، ادوپرفیوم و ادوتویلت

پرفیوم (Perfume) چیست؟ و چه مشخصه هایی دارند؟

عطر هایی که در دسته پرفیوم (Perfume) قرار می گیرند نسبت به سایر عطر های موجود دارای قیمت و ماندگاری بالاتری هستند. به صورت کلی میزان ماندگاری آن ها ۶ الی ۸ ساعت در روز است.

در این نوع از عطر ها به میزان ۲۰ الی ۴۰ درصد از اسانس های روغنی و خالص استفاده شده است و به همین دلیل اگر شما در صبح زود از این محصول استفاده کنید به احتمال خیلی زیاد تا غروب بوی خوش آن ها را استشمام خواهید کرد. پرفیوم (Perfume) ها در واقع بالاترین میزان غلظت اسانس های معطر را دارند که این موضوع باعث افزایش میزان ماندگاری آن ها می شود.

 

ادوپرفیوم‌ چیست و چه مشخصه هایی دارد؟

بعد از پرفیوم ها می توان به ادوپرفیوم ها اشاره نمود که از نظر میزان غلظت اسانس به کار رفته در آن ها، رتبه دوم را کسب می کنند. این گروه از عطر ها با نام اختصاری EDP که مخفف واژه ادوپرفیوم‌ است، به فعالیت خود ادامه می دهند.

نسبت به پرفیوم ها در ادوپرفیوم‌ها به میزان ۱۵ الی ۲۰ درصد از اسانس های روغنی فرم استفاده شده است که این موضوع می تواند زمینه حفظ و نگهداری عطر و بوی ادوپرفیوم‌ ها را به میزان ۴-۵ ساعت در طول روز نگه دارد.

ادوپرفیوم‌ها در مقایسه با پرفیوم ها دارای ماندگاری و پخش عطر مطلوبی هستند و می توان این دو نوع عطر را در یک راستا قرار داد (اما پرفیوم ها کمی بهتر هستند) از ویژگی های منحصر به فرد ادوپرفیوم‌ها می توان به قیمت آن ها اشاره نمود که در مقایسه با پرفیوم ها دارای قیمتی مناسبی تر و ایده آل تر هستند.

اگر شما قصد تهیه و خرید ادوپرفیوم‌ و پرفیوم دارید به شما پیشنهاد می کنیم برای آن که بودجه خودتان را کمی مدیریت کنید، از ادوپرفیوم‌ها استفاده کنید.

 تفاوت میان عطر، ادکلن، ادوپرفیوم و ادوتویلت

ادوتویلت چیست و چه مشخصه هایی دارد؟

گونه ای دیگر از عطر ها ادوتویلت نام دارند که بر روی شیشه آن ها می توانید عبارت EDT را مشاهده کنید که این عبارت مختص واژه ادوتویلت است.

در مقایسه با پرفیم ها و ادوپرفیم ها درصد اسانس روغنی معطری که در ادوتویلت ها استفاده شده است بسیار پایین بوده و به میزان ۵ الی ۱۵ درصد است. این میزان از اسانس های روغنی می تواند در حدود ۳ الی ۴ ساعت ماندگاری داشته باشند البته اگر شرایط شما ایده آل باشد.

رایحه های ابتدایی که در این محصول استفاده شده اند می توانند هر نوع سلیقه ای را به خود جذب کنند، از این رو تهیه و خرید ادوتویلت در مقایسه با انواع پرفیوم و ادوپرفیوم از نظر اقتصادی به صرفه تر است.

 

ادوکلن چیست و چه مشخصه هایی دارد؟

در این بخش از تفاوت میان عطر، ادکلن، ادوپرفیوم و ادوتویلت به گونه ای دیگر از عطر ها که بسیار معروف و متداول هستند یعنی ادوکولن یا EDC می پردازیم. ادوکولون ها از راحیه های بسیارم تنوعی تشکیل شده اند که متناسب با فصل سال می توانید از آن ها استفاده کنید. در یک مقایسه ابتدایی می توان غلظت اسانس روغنی در ادوکولون ها را در حدود ۲ الی ۷ درصد اعلام نمود.

این عدد در واقع در مقایسه با ادوپرفیوم ها، پرفیوم ها و ادوتویلت ها بسیار پایین است. همچنین درصد اللکی که در این محصولات استفاده می شود در مقایسه با انواع دیگر به مراتب بالاتر بوده اما قیمت آن نیز در مقایسه با سایر مدل های دیگر، مقرون به صرفه تر و ایده آل تر است.

ماندگاری عطر ها در دسته ادوکلن ها در طول روز به ۱ الی ۲ ساعت می رسد که متاسفانه عدد بسیار نامناسبی است!

 

اوفرش چیست و چه مشخصه هایی دارد؟

از دیگر انواع عطر ها می توان به اوفرش اشاره نمود، این مدل که شباهت بسیار زیادی به ادوکلن ها دارد اکثرا مورد استفاده آقایان و در برخی از موارد خانم ها قرار می گیرد.  درصد اسانس روغنی ای که در این محصولات به کار رفته است حدودا به میزان ۱ الی ۳ درصد و در برخی از موارد حتی کمتر از ۱ درصد است. که این موضوع خود باعث ایجاد قیمتی کمتر در مقایسه با سایر محصولات دیگر خواهد شد.

زمان ماندگاری عطر هایی که در دسته اوفرش قرار می گیرند به میزان ۱ الی ۲ ساعت و در برخی از موارد کمتر از ۱ ساعت می باشد.

جالب است بدانید بخش بسیار عمده ای از ترکیبات اوفرش ها را آب تشکیل می دهد! و صرفا همانند برخی دیگر از محصولات از الکل و اسانس تشیکل نشده است. از همین رو می توان آن را به عنوان یک محصول مناسب برای افرادی در نظر گرفته که دارای پوست های حساس می باشند.

در تصویر زیر میزان غلظت آن ها را به طور واضح مشاهده خواهید کرد.

 تفاوت میان عطر، ادکلن، ادوپرفیوم و ادوتویلت

 

دیدگاهتان را بنویسید